Slovenščina, 8. r., 4. skupina (15. prispevek), za 4. 5.

Dragi osmošolci, pozdravljeni! Upam, da ste lepo preživeli počitnice!

Pri pouku književnosti smo do zdaj spoznali Prešernovo balado, romanco in ep. Vse to so pripovedne ali epske pesmi. Vemo pa, da je bil pesnik France Prešeren predvsem lirski pesnik.

V berilu na strani 30 si preberite Prešernovo pesem “Apel in čevljar” (ena izmed skupin jo je na kulturnem dnevu že analizirala). S pomočjo slovarčka na robu si razložite pesem in si oglejte zunanjo zgradbo pesmi. Zagotovo opazite veliko razliko med to pesmijo in ostalimi, ki smo jih do zdaj obravnavali. Pesem “Apel in čevljar” je lirska pesem, tki. “zabavljiv” sonet, s katerim je Prešeren obračunal z Jernejem Kopitarjem, ki se je kar naprej vmešaval v Prešernovo delo in mu delil nesprejemljive nasvete. Preberite si iz berila, kdo je bil Jernej Kopitar.

Odgovorite na vprašanja iz rubrike “Raziskujmo besedilo”. V šolski zvezek prepišite, kaj je sonet in kaj je značilno za to stalno pesniško obliko.

Pozdravlja učiteljica Ranka