KD – LUKNJICA PRI LUKNJICI

V sredo, 28. 9. 2022, smo s šestošolci izvedli kulturni dan, ki smo ga poimenovali Luknjica pri luknjici. Tako smo izpeljali enega od dogodkov v sklopu  Dnevov evropske kulturne dediščine (DEKD), kjer sodelujemo vsako leto. Letošnja tema DEKD je (Vz)trajnostna dediščina. Na našem kulturnem dnevu smo se zato posvetili proučevanju življenja in dela domačina Franca Groma. Gre za avtorja vrhniškega pirha, ki ga poznajo po celem svetu. Pogovorili smo se o naši kulturni dediščini ter o tem, kako jo ohranjamo. Ogledali smo si tudi nekaj video posnetkov mojstra Groma, kako izdeluje svoje znamenite pirhe. Občudovali smo njegovo vztrajnost in natančnost, ko s posebnim orodjem v jajčno lupino vrta luknjice in tako oblikuje različne ornamente in napise. Sledile so še ustvarjalne delavnice, kjer smo izdelovali plakate, risali vrhniške pirhe s poljubnimi motivi in s pomočjo lesenih podstavkov, žebljev in volne ustvarjali umetnine, ki spominjajo na pirhe. Pet šolskih ur je kar prehitro minilo. V delu smo nadvse uživali in se zabavali. Ko smo z delom končali, pa smo naredili še analizo današnjega kulturnega dne in se še malo družili s sošolci. Z vami pa delimo še nekaj fotografij in naših današnjih vtisov:

Bilo je zelo zabavno in poučno. (Nika)

Meni je bilo zelo všeč risanje pirhov  s flomastri, prav tako njihovo izdelovanje z žeblji in vrvico. (Maja)

Meni je bilo zelo zabavno in všeč. (Ermin)

Všeč mi je bilo, ko smo zabijali žeblje. Izvedeli smo veliko o Franci Gromu. Ta dan je bil zanimiv. (Nikolina)

Danes je bilo zelo zabavno. Všeč mi je bilo, ker so me vsi hvalili za sliko Franca Groma. S sošolko sva skupaj sami naredili plakat. Upam, da bomo imeli še kdaj takšen dan. (Tija)

Danes mi je bilo zelo všeč, ker smo risali in zabijali žeblje. Všeč mi je, ker ni pouka. Upam, da bo še kakšen takšen dan. (Lana)

Danes mi je bilo všeč zabijanje žebljev in ovijanje volne okoli njih. Všeč mi je, da ni pouka, in da smo zadnjo uro lahko ob ustvarjanju poslušali glasbo po naših željah. (Matevž)

Današnji kulturni dan mi je bil zelo zanimiv. Najbolj je bilo zanimivo, ko smo izdelovali pirhe. (Nejc)

Danes mi je bilo všeč, ker smo delali izdelke. Kulturni dan je zelo zabaven. (Matija)

Danes mi je bilo najbolj všeč, ko smo iz volne izdelovali pirhe ter vzorce. (Boris)

Bilo je zelo zabavno. Najbolj mi je bilo všeč zabijanje žebljev. (Žan)

Danes je bilo zanimivo. (Kristijan)

Danes je bil super dan. Skupaj s prijateljico sva risali pirhe. (Kristina)

Meni je bilo danes zelo všeč. Izdelali smo plakat o vrhniškem pirhu. (Ruben)

Današnji dan mi je bil všeč, ker je bilo vse zelo zanimivo. (Vid)

Bilo je super! (Neja)

Bilo je vredu! (Veronika)

Bilo mi je zelo všeč, ker ni bilo pouka in je bilo fizično delo. (Andraž)

Veliko sem se naučila. (Anja)

Suuuuuper! (Matic)

Zelo je bilo dobro! (Lina)

Današnji dan je bil zelo zanimiv, saj smo risali pirhe, nekateri pa so iz volne na pirhih izdelovali različne vzorce. (Melanie)

Danes mi je bilo najbolj všeč, ko smo delali z volno. (Merhunisa)

Danes mi je bilo zelo všeč, ker smo si lahko izbrali, katero stvar bi naredili. Kulturni dan je bil super (Tia)

Danes mi je bilo zelo všeč, ker sem delala s kladivom in žeblji. Pogovarjali smo se tudi o Francu Gromu. (Zarja)

Danes je bilo zelo zabavno. S sošolko sva skoraj štiri šolske ure izdelovali plakat. (Zala)

Danes mi je bilo zelo všeč, ko smo s pikicami barvali jajca in se pogovarjali o Francu Gromu. Tudi na splošno so mi kulturni dnevi všeč. (Meta)

Bilo je zanimivo in zelo ustvarjalno. (Eva)

Veliko smo ustvarjali in risali ter se naučili nekaj zanimivosti o Francu Gromu.

Danes sem se imel lepo, saj sem delal plakat. (Senad)

Danes je bilo zelo lepo. Najbolj zanimivo je bilo, ko smo izdelovali pirhe. (Lamija)

Današnji dan je bil zanimiv. (Karmen)

Najbolj zanimivo mi je bilo, da smo imeli ves čas praktično delo. (Filip)