Fizika – 7. 4.
Učinki električnega toka
Rešitev raziskovalne naloge
Zakaj voltmeter povezan na sklenjeno stikalo kaže 0V, povezan na nesklenjeno stikalo pa 1,5V?
Rešitev: Stikalo ni porabnik. Samo sklene električni tok. Zato na njem ni napetosti, ko je vključeno. Kot da merimo napetost med dvema točkama žice, kjer ni porabnika, torej ni padca napetosti. V drugem primeru stikalo ni vključeno. En pol voltmetra je na pozitivnem polu baterije in drugi na negativnem polu baterije. Merimo napetost baterije.
Kratki stik
Je vezje brez porabnika. Če pola napetostnega vira (baterije) povežemo z žico brez porabnika, steče velik tok. V trenutku izprazni baterijo, ali uniči napetostni vir.
Malo za hec: Profesor fizike je Poldeku poskušal pojasniti pojem kratkega stika in je rekel: »Vstopim v prostor, pritisnem na stikalo za luč, toda luč ne gori. Ugasnem in zopet pritisnem stikalo, toda svetlobe ni. Kaj je lahko temu vzrok?«
»Morda niste plačali elektrike!« je rekel Poldek.
Merjenje električnega toka: Animacija
Učinki električnega toka
U električnim tokom v prevodniku nastanejo spremembe, kot so:
- Prevodnik se segreje.
- Prevodnik se kemično spremeni (elektroliza)
- V okolici prevodnika se pojavi magnetno polje.
- Toplotni in svetlobni učinek
- Kemijski učinek
- Magnetni učinek
a)Toplotni učinek b) Svetlobni učinek c) Magnetni učinek d) Kemijski učinek
Smer električnega toka
Električni tok teče skozi prevodnik, če je ta del električnega kroga. Po dogovoru teče od pozitivnega pola vira skozi porabnik, do negativnega pola vira. Smer gibanja naelektrenih delcev je nasprotna. Ker je Joseph John Thomson elektron odkril leta 1897, mnogo pozneje od poskusov Ampera, Volte, Faradaya, Oersted in ostalih.
Reši naloge iz spletnega učbenika.